Ред и срокове за изплащане на обезщетение за временна неработоспособност

Ред и срокове за изплащане на обезщетение за временна неработоспособност

Временната неработоспособност е подробно регулиран в закона правен институт. За изплащане на парично обезщетение за временна неработоспособност обаче е важно да се познават особеностите на института и да се следват предвидените в закона процедури.

Ред за предявяване

При изплащане на парично обезщетение за временна неработоспособност

Лицата, които имат право на обезщетение за временна неработоспособност, представят на осигурителя си болничните листове на хартиен носител. След това осигурителят ги завежда в отделен дневник, който служи за доказателство, че са му предадени.

Осигурителят представя необходимите удостоверения пред НОИ и осигурителните каси. Това трябва да се случи до 10-о число на месеца, следващ този на настъпилото осигурително събитие. Това може да се случи по електронен път с квалифициране електронен подпис (КЕП) на подателя.
Самоосигуряващите се лица извършват това лично или чрез осигурителните каси, а съдружниците в търговски дружества, собствениците на ЕООД и физическите лица на неперсонифицирани дружества – чрез дружествата. При неспазване на срока е предвидена административно-наказателна отговорност.

При смърт на осигурено лице

Възможно е лицето да е имало право да получи парично обезщетение, но то да не е било изплатено. В този случай наследниците имат право на това обезщетение за временна неработоспособност, като за целта трябва да подадат заявление-декларация по образец. Всеки един от наследниците подава отделно заявление, независимо дали лично или чрез упълномощено лице. Това може да се случи по няколко начина:

  • На хартиен носител в ТП на НОИ по постоянен или настоящ адрес
  • По електронен път чрез КЕП или ПИК, издаден от НОИ.

Обезщетението се разпределяне между наследниците по реда на Закона за наследниците.

Уведомяване

В случай че подадените документи са нередовни, НОИ в 7-дневен срок уведомяване задължените лице (или техните упълномощители). НОИ дава и указания как да бъдат премахнатите нередностите. Уведомяването става по електронен път или чрез лицензиран пощенски оператор. Срокът за отстраняване на нередовността е седем работни дни от уведомяването. В случай че не бъдат предприети действия в този срок, размерът на обезщетението се определя на база на подадените редовни документи.

В случай че има промяна на обстоятелствата, свързани с изплащането на обезщетение за временна неработоспособност (вкл. промяна на банкова сметка), осигурените лица в срок от три дни следва да уведомят осигурителите. Това става чрез подаване на декларация и прилагане на съответните доказателства към нея. А след това отново в 3-дневен срок осигурителите подават информация към НОИ. Това става в удостоверение по Приложение  №9 от Наредба за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване (НПОПДОО).

Срок на изплащане на обезщетение за временна неработоспособност

Срокът за плащане на парично обезщетение за временна неработоспособност започва да тече след като в НОИ постъпят данни за издадените болнични листове и след като са представени необходимите удостоверения. Срокът е 10-дневен. Същият е срокът при обезщетенията въз основа на заявления-декларации, подадени към ТП на НОИ.

В случай че периодът на обезщетение обхваща повече от един месец, то за първия календарен месец се прилагат гореописаните срокове. За останалите календарни месеци срокът е пет работни дни след изтичане на предходния, а за последния месец – пет работни дни след изтичане срока на обезщетението. Датите, на които сумите постъпват за конкретния месец, можете да намерите тук.

Давност

Важно е да се знае, че правото на обезщетение за временна неработоспособност се погасява по давност. Според чл. 115, ал. 2 от КСО давността е 3-годишна и започва да тече от 1-ви януари на следващата календарна година.

Прочетете още:

Трудова злополука

Срок на съхранение на документите в трудовото досие