Как да се пенсионираш в България с осигурителен стаж от чужбина?

Как да се пенсионираш в България с осигурителен стаж от чужбина?

Все повече българи се завръщат след няколко години пребиваване в чужбина. И докато от демографска гледна точка това е повод за радост, то от трудовоправна създава някои проблеми. Как се осигурява човек, който работи в чужбина? Как човек се пенсионира в България с трудов стаж, придобит извън страната? Зачита ли се осигурителен стаж от чужбина? Това са само някои от въпросите, които изникват.

Осигурителен стаж от чужбина, придобит в ЕС и ЕИП

Вече сме ви разказвали за особеностите при сключване на трудов договор с чужденец, гражданин на ЕС. Има някои съществени прилики, тъй като всички граждани на ЕС се ползват с едни и същи права и свободи, включително свободно движение на работници в рамките на съюза. Правилото в ЕС е, че осигурителните вноски се извършват към страната, в която се извършва работата. При полагане на работа в ЕС или страна от Европейското икономическо пространство (ЕИП), осигуряването се извършва съгласно законите на съответната държава.

Осигурителен стаж от чужбина, придобит в държави, които имат двустранно споразумение с България

Докато при работа в чужбина в трети държави, осигурителните права и задължения зависят не само от конкретната страна, но и от международните споразумения, която тази държава има сключени с България. Именно в тези споразумения се урежда признаването на осигурителни периоди и осигурителни права, които са необходими за пенсионирането. Когато има такъв договор, каквито например България има с Турция и Канада, съответният осигурителен стаж, придобит в тези държави, директно се признава.

Осигурителен стаж от чужбина, придобит в държави, които нямат двустранни споразумения с България

Когато страната , в която е придобит осигурителен стаж, няма двустранно споразумение с България, този стаж не се признава автоматично. Затова е необходимо да се съхраняват всички документи, свързани в осигурителните вноски и трудовия стаж.

Пенсиониране в България

Що се отнася до пенсионирането в България, то има своите особености. Като се изисква да има както натрупан определен осигурителен стаж, така и навършена възраст (която постепенно се покачва до 2027г., когато ще стане 37 години за жените и 40 години за мъжете). Тоест, необходимо е за достигането на осигурителния стаж, който се изисква по закон, натрупаният осигурителен стаж от чужбина да бъде признат и в България.

Стъпките са следните:

  • Събиране на необходимите документи, удостоверяващи наличието на трудов и осигурителен стаж от чужбина (трудови договори, осигурителни извлечения и др.);
  • Превод и легализация на български (при необходимост);
  • Подаване на заявление в НОИ (като към заявлението се прилагат всички необходими документи, включително и тези от чужбина).

В общия случай от НОИ ще координират в осигурителните институции в чужбина, за да потвърдят предоставената информация и дали реално е наличен трудов стаж, както и дали и какви осигурителни вноски са правени. В рамките на ЕС това се случва според разпоредбите на Регламент (ЕО) № 883/2004.

Освен това от НОИ ще изчислят размера на полагащата се пенсия. Като при това изчисляване следва да се вземе предвид целия признат трудов стаж.

Стъпки при пенсиониране в България

При пенсиониране в България с осигурителен стаж от чужбина:

  • Подайте заявката в НОИ своевременно, тъй като координацията между осигурителните институции отнема определено технологично време;
  • Консултирайте се със специалист, за да сте сигурни, че няма да бъдете ощетени и част от натрупания осигурителен стаж от чужбина неправомерно незачетен;
  • Съхранявайте документите – независимо къде сте работили, това да разполагате с необходимите документи, ще ви улесни.

Тоест, пенсионирането в България с осигурителен стаж от чужбина е напълно възможно. За страни-членки на ЕС процедурата по обмен на документи е улеснена, както и когато има двустранни споразумения между България и страната, в която е придобит осигурителен стаж. Въпреки служебния обмен на документи, най-добре е служителят също да съхранява всичко необходимо, за да мине по-лесно процесът пред НОИ.

Още полезни статии:

Трудов договор за дистанционна работа от чужбина

Сключване на трудов договор с чужденец – гражданин на ЕС

Сключване на трудов договор с граждани извън ЕС